Text Box: Mackó panzió

Gyergyószárhegyi Lázár kastély(70 km)

Gyergyószárhegy Erdély keleti részén, a gyergyói medencében fekszik.

 

Írott feljegyzésekben először a XV. században jelenik meg, a XVI. században pedig a Lázár család tulajdonába kerül. A település későbbi történelme szorosan kapcsolódik e család történetéhez.

 

A szétágazó Lázár család legjelentősebb ága a szárhegyi. Már 1406 -ban feljegyzik Lázár Bernát nevét, aki ekkor nem Szárhegyen lakott, hanem Csíkszenttamáson. 1462 -ben Lázár Bálint főkirálybírói és hadnagyi méltóságot kap Csík, Gyergyó és Kászonszékben, amit utódai örökölnek.

 

Később Lázár András nevét említi egy pápai bulla 1492 -ben, majd 1506 -ban ugyanő mint "Szárhegyaljai" jelenik meg. Lázár Andrással kezdődik a család fölemelkedése, mely több mint 200 éven át a környék egyik legjelentősebb főúri családjává teszi a Lázárokat.

 

Birtokaik Szárhegyen kívül kiterjednek a Nyárádmentére (Gyulakuthy Borbálával kötött házassága révén) és Kászon környékére is. Több ízben választják főkirálybíróvá és főkapitánnyá Csík, Gyergyó és Kászonszékben 1469 és 1478 között.

 

András fia, János tovább növeli a birtokokat Marosszéken. Szapolyai János oldalán részt vesz a hatalmi harcokban 1527-1532 között. Nevéhez kapcsolódik az első lakótorony átépítése. Halálakor (1549) a család, különválik szárhegyi és gyulakuti ágra. A szárhegyi birtokokat II. István és Mihály öröklik. Ez utóbbi idő múlva utódok nélkül meghal.

 

II. Lázár István az, aki Bogáthy Ilonával kötött házassága révén szoros kapcsolatba kerül Erdély legfontosabb családjainak egyikével, a Bethlenekkel. Húga, Druzsina férjhez megy Bethlen Farkashoz, fiai, Gábor és István későbbi fejedelmek. Lázár István aktív szereplője a politikai harcoknak, részt vesz az 1562 -es székely felkelésben. 1569 és 1578 között a székely székek főkirálybírájá nevezik ki. A Bethlenek marosillyei birtokán hal meg 1583 -ban.

 

I. Lázár András ugyancsak a kor jelentős személyisége. 1576 -ban tagja annak a küldöttségnek, amely Báthory Istvánt kíséri a lengyel trón elfoglalásakor. Innen erednek a később is ápolt lengyel kapcsolatok.

 

1592 -ben megkísérli az áttérést az unitárius vallásra. Elzavarja a papokat és leromboltatja néhány templom oltárát. Később a család nyomására visszatér a katolikus hitre és újjáépítteti a templomokat. 1592 -től 1597 -ben bekövetkezett haláláig Csík, Gyergyó és Kászon főkirálybírája és főkapitánya.

 

Első fia, IV. István fiatal korától élvezi a fejedelmi udvar kegyeit. Báthory Gábor a hadjáratokban szerzett érdemei elismeréseként kiterjedt birtokokkal jutalmazza Kolozsvár környékén. 1613 -tól Bethlen Gábor a fejedelem, Lázár István a fejedelem bizalmi embere. 1610 és 1635 között főkapitány. Bár I. Rákóczy György alatt rövid időre kegyvesztett egy vámvita, valamint Bethlen István támogatása miatt, a fejedelem hű alattvalójaként hal meg 1644 -ben. Nevéhez füződik a Ferences kolostor alapítása és a kastély átépítése.

 

István is fontos szereplője az erdélyi politikai életnek. II. Rákóczy György híveként részt vesz az 1655 -ös és 1657 -es hadjáratokban mint a székely lovasság vezetője. 1658 és 1679 között kisebb megszakításokkal Csík, Gyergyó és Kászon főkirálybírája. Rákóczy György eltávolítása után elfogják és a Görgényi vár foglya lesz. Innen szabadulva megpróbálja Barcsay Ákos ellen hangolni a székelyeket, emiatt kénytelen visszavonulni szárhegyi birtokára.

 

1672 -ben ismét a vesztest, ezúttal Béldy Pált támogatja egy összeesküvésben, ezért a Fogarasi várban raboskodik, ahol 1679 -ben leli halálát.

 

Lázár Ferenc a család utolsó történelmi jelentőségü tagja. Már 26 évesen a székely székek főkirálybírája. 1702 -ben grófi címet kap Lipót császártól, később azonban átáll  II. Rákóczy Ferenc oldalára. Az 1704 -es császári amnesztiából Rákóczy kitartó támogatása miatt kimarad. Büntetésként a labancok kétszer is feldúlják a kastélyt. Lázár Ferenc menekülni kényszerül és csak 1711 -ben tér vissza, ezúttal Béldy Pált támogatja egy összeesküvésben, ezért a fogarasi várban raboskodik, ott is leli halálát.

 

Lázár Ferenc utódai elvesztik udvari szerepüket, Szárhegyről más birtokokra költöznek. 1836 -ban egy örökösödési vita folytán a kastélyt három felé osztják. A kutat betömik és kaput vágnak a keleti falon. A XIX. Század végére a szárhegyi ág kihal és a már lakatlan kastély a Gyulakuti ág tulajdona lesz. 1930 -ban van utoljára állandó lakója, később csak időnként látogatója. Így például a család egyik leszármazottja, Bisszingen Erzsébet ide vonul vissza, hogy Kuncz Aladár Fekete Kolostorát angolra fordítsa.

 

A kastély története természetes módon követi a család felemelkedését és bukását. Lázár Ferenc alatt eléri virágzása csúcsát, majd lassan, de folyamatosan tart a néhány évvel ezelőtti romos állapot felé.

 

A XV század második felében, amikor Szárhegy válik a Lázár család legfontosabb birtokává, megerősített lakótornyot építenek a mai kapubástya helyén. Ennek feltárását eredményezték az 1970 -es években végzett ásatások, amikor is sikerült pontosan meghatározni a többször átépített lakótorony helyét.

 

A lakótornyot 1532 -ben kibővítik. Ezt az évszámot őrzi a kapualj nyugati oldalán található felirat. Ezután száz évig alig módosítanak az épületen, a család többnyire a Gyulafehérvárhoz közelebbi birtokain tartózkodik.

 

IV. Lázár István az, aki 1631 - 39 között jelentős bővítéseket eszközöl. A módosítások érintik úgy a szerkezetet, mint a díszítőelemeket, a kastély reneszánsz jellege tulajdonképpen ekkor alakul ki. Ekkor kezdték kiépíteni a sarokbástyákat is, bár egyes vélemények szerint ezek már átépítések. A hétszög alaprajzú Vörös bástyát csak jóval István halála után, 1698 -ban fejezik be. Ennek a nagyszabású munkálatnak az eredménye a négyszögletű udvar valamint a déli homlokzat lengyeles ihletésű pártázata.

 

Az 1706 - 1707 -es rombolások folytán leomlik a falak egy része és a kastély lakhatatlan. Csak 1736 -ban kezdik újjáépíteni és többnyire a rombolás előtti formában. 1748 -ban egy újabb tűzvész okoz jelentős károkat és ezután már csak kisebb javítások készülnek. 1862 -ben, Orbán Balázs látogatásakor már csak a kapubástyán, valamint részben az északi és keleti szárnyon van tető. Ez az állapot lassan romlik tovább olyannyira, hogy a kommunista hatalomnak már egy államosítást sem ért meg a kastély. Ezért a telekkönyv szerint a birtok falakon belüli része máig a Lázár család leszármazottainak a tulajdona.

 

Az 1960 -as években történnek meg az első kísérletek az épületégyüttes helyreállítására. Régészeti kutatások, felmérési munkák készülnek. Az ezek nyomán elkészült tervek azt bizonyítják azonban, hogy a fellelhető dokumentációs anyag nem volt elegendő egy hiteles rekonstrukciós terv elkészítéséhez. Az alapos felmérést két elvi rekonstrukciós terv követte, ám a kettőben alig található közös gondolat.

 

A mai állapot többnyire a Stibli Sándor vezette munkacsoport terveit tükrözi annak az elvnek az alapján, hogy "ilyen is lehetett volna".