Gyílkostó és a Békási szoros (89 km) |
Az Erdély keleti részén, a Keleti Kárpátokban elhelyezkedő Gyilkostó Békási Szoros együttes a világ egyedi szépségű tájegységét képezi. A szájhagyomány a tó erédetéről legendát tart számon, miszerint:
Élt valaha Szárhegyen egy Eszter nevü gyönyörű lány. Eszter egy szép napon elment a gyergyói vásárra és ott találkozott egy délceg legénnyel, aki erejéről volt híres, azt beszélték róla, hogy akár a medvével is birokra kel. Első látásra egymásba szerettek és a legény meg is kérte Eszter kezét. A lakodalomra azonban nem került sor, mert a legényt besorozták. Eszter egyre várta jegyesét, éjjel nappal csak róla álmodozott.
Egy alkonyatkor, amint a forráshoz ment vízért és szerelméről elmélkedett, énekelni kezdett, de nótája oly szomorú volt hogy hallatára még a hegyek is meghatódtak. Vasárnap délután volt, amikor hirtelen egy rabló állta útját, fölkapta nyergébe és szélsebesen elvágtatott vele, meg sem állva a kis Cohárdig, ahol az ezerarcú sziklák között volt a rejteke. Erősen megtetszett neki Eszter és, hogy jóra bírja a világ aranyát - ezüstjét odaígérte, de Eszternek semmi sem kellett.
Látván, hogy szépszerivel semmire sem jut a lánnyal, erőszakkal akarta feleségül venni. Erre Eszter a hegyek segítségéért esdekelt, sikolyára pedig a szánakozó kősziklák mennydörgéssei válaszoltak.
Hirtelen hatalmas zivatar támadt és az áradat mindent elsöpört ami útjába akadt, Eszter és rablója pedig a sziklatörmelékek között lelte halálát. Az idők múltával a hegyi patakokból aláfutó vizekből a tragédia helyén egy tó képződött, melyet a helybéliek Eszter emlékére Gyilkos tónak neveztek el.
A Gyilkostó L alakú, mélysége 10 méter, kerülete 2830 m és a víztükör felülete 12,7 hektár. A tó a Békási szoros szomszédságában, Hargita megyében, Gyergyószentmiklóstól 26 km -re, a 12 C jelzésü országút mentén terül el.
A tó aránylag újkeletü, az 1837 -es esztendő nyarán keletkezett, amikor a rendkívüli esőzések következtében a Gyilkos szikla északi oldala leomlott és az elmosott törmeléktömeggel együtt elzárta a Békás pataknak az útját annyira, hogy a felgyülemlett vízmennyiségtől egy természetes gát alakult ki.
A tó rendkívüli varázsát a vízből kiálló hajdani fenyők törzsei alkotják, melyek sokasága mintegy megtöri a tó vizében tükröződő kis Cohárd képét.
A tó gyilkos nevét a Piros patak által aláhordott vöröses szinü harmadkori szétmállott homlokköveknek köszönheti, mivel útjában vörösre festette a környék talaját.
A tó létét sajnálatos módon fenyegeti a környező hegyi patakok (Piros, Likas, Cohárd és Gyilkos) által nagy mennyiségben aláhordott és felgyülemlő hordaléktömeg.
A Gyilkostó és környéke rendkívül gazdag és változatos növény és állatvilággal rendelkezik. Mogyoróval vegyes fenyves erdők, hegyi akác és nyír, fehérfenyő, juhar és havasi jegenye ékesíti a tó környékét övező hegyoldalakat, a tisztáson és rétekben vadvirágok gyönyörködtetik a szemet.
Az itt élő állatvilágban megtalálhatók a ritkaságszámba nyilvánított nyest, feketekecske, farkas, vaddisznó, szarvas, vadmacska, medve, mókus stb., valamint a legkülönbözőbb madárfajok mint a fajdkakas, gyöngytyúk, szalonka, fogoly, harkály, héja, sólyom és társaik. Gazdag és értékes vízi állatállománya révén (őshonos a pisztráng, hegyi pisztráng, piros ponty stb.) a régió sporthorgászati szempontból is jelentőséggel bír.
A Gyilkostó egy, a tengerszint fölött 983 m magasan kis helyi medencében található, éghajlata kellemes, szubalpesi. Évente a napos órák száma 1700 - 1900, az évi átlaghőmérséklete 8 Celsius fok. A legalacsonyabb átlaghőmérséklet 7 / -4, a legmagasabb 14 / 18 volt. A tó vizének hőmérséklete nyáron eléri a 22 fokot, tavasszal, ősszel 6 - 10 fokos. A vidéken mérsékelt szelek fújnak, nyáron az időjárás rendkívül kedvező a gyalogtúrázóknak, hegymászóknak, télen az idénysportokat üzőknek. |